thy

oray

31-05-2019 23:22 EĞİTİM

S-400'ler Akdeniz'de konuşlandırılacak

Rusya'da alınacak S-400 hava savunma sistemlerinin Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları nedeniyle yaşanacak olası bir gerginlik nedeniyle Akdeniz'e konuşlandırılacağı iddia edildi.

S-400'ler Akdeniz'de konuşlandırılacak
oar iç ddetay

ABD ile Türkiye arasında gerilime neden olan Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alma sürecinde Türkiye'nin S-400'leri güney sahiline konuşlandırmayı düşündüğü iddia edildi.

Bloomberg'in dört kaynağa dayandırdığı haberine göre Türkiye S-400'leri, Kıbrıs ile Akdeniz’in doğusundaki doğalgaz arama ve çıkarma faaliyetleriyle ilgili tartışma yaşadığı için güney sahiline konuşlandırmayı planlıyor.

Kaynaklar S-400'ler için sadece Akdeniz sahillerinin değil, başka yerlerin de düşünüldüğünü aktardı. Kaynaklara göre S-400'ler Ruslar tarafından inşa edilen Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu'da da konuşlandırılabilir. Türk hükümetinin konu ile ilgili yorum yapmadığı bildirildi.

ABD BASKIYI ARTTIRIYOR

ABD Türkiye'nin S-400 anlaşmasından vazgeçmesi için üzerindeki baskıyı giderek arttırıyor. Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin teslimatının tamamlanması halinde Türkiye'nin "olumsuz sonuçlarla karşılacağı" uyarısında bulundu.

 
Etiketler : S-400
DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu