thy

oray

24-06-2019 10:28 TÜRKİYE

Mustafa Şentop: Fransa ve ABD gibi ülkelerin Doğu Akdeniz'de ne yapmaya çalıştığını sormak hakkımız

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Fransa ve ABD gibi ülkelerin Doğu Akdeniz'de ne yapmaya ve ne aramaya çalıştığını sormak hepimizin hakkı" ifadelerini kullandı.

Mustafa Şentop: Fransa ve ABD gibi ülkelerin Doğu Akdeniz'de ne yapmaya çalıştığını sormak hakkımız
oar iç ddetay

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirerek, “Fransa ve ABD gibi ülkelerin Doğu Akdeniz’de ne yapmaya ve ne aramaya çalıştığını sormak hepimizin hakkı” ifadelerini kullandı.

Şentop, konuşmasının bir bölümünde şunları kaydetti: “Bazı ülkelerin birçok askeri imkânlarını seferber ederek burada birtakım çalışmalar yürüttüğünü görüyoruz. Doğu Akdeniz’deki ülkelerin isimleri belli.

Bunların dışında hiç alakası olmayan Fransa ve ABD gibi ülkelerin Doğu Akdeniz’de ne yapmaya ve ne aramaya çalıştığını sormak hepimizin hakkı.

Başka ülkeler Fransa açıklarında doğalgaz aramıyorsa; ABD açıklarında başka ülkeler doğalgaz, petrol yatakları aramıyorsa; aynı şekilde şu an Doğu Akdeniz’e kıyısı ve sınırı bulunmayan ülkelerin bu bölgede bulunmaktaki amaçları tartışılmalıdır.

Önümüzdeki dönemde de uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmelere bir çözüm bulmak, herkesin kendi hakkına razı olması, başka devletlerin hakkına tecavüz eden bir yaklaşım içinde bulunmaması önem arz ediyor.
DİĞER TÜRKİYE HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu