thy

oray

16-07-2019 12:00 GÜNDEM

AB'nin yaptırım kararına Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki: Gerginlikten çıkış yolu cezalandırmak değil

AB'nin Doğu Akdeniz konusunda Türkiye'ye yönelik yaptırım kararını eleştiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, kararın adil olmadığını, gerginliğin azaltılmasına yönelik arayışlar için çıkış yolunun cezalandırmaktan değil diyaloğa dayalı hakkaniyetli bir işbirliğinden geçtiğini ifade etti.

AB'nin yaptırım kararına Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki: Gerginlikten çıkış yolu cezalandırmak değil
oar iç ddetay

Avrupa Birliği’nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu iddia ederek aldığı bir dizi yaptırım kararına, Cumhurbaşkanlığı tepki gösterdi.

Güney Kıbrıs’ın, Türk tarafının ısrarlı uyarılarına rağmen hidrokarbon faaliyetlerini tek yanlı olarak sürdürmeye devam ettiği, Kıbrıs Türk tarafına ve Türkiye’ye aynı şeyi yapmaktan başka bir seçenek bırakmadığı belirtilen açıklamada, bu sayede bir gerginlik yaratıldığı ifade edildi.

Artan tansiyonun düşürülmesi adına, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, hidrokarbon çalışmalarının birlikte ele alınması için ortak bir komite kurulması önerisini detaylı bir biçimde Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’e sunduğu hatırlatılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız’ın bu önerisi adamız ve etrafımızdaki coğrafyayı, aynı zamanda enerji çeşitliliği ve güvenliği bakımından alternatifler arayan AB’yi de rahatlatacak bir öneridir” denildi.

“AB’NİN YAPTIRIM KARARI ADİL OLMAYAN, KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun imzasını taşıyan açıklamada, “Önerilerimiz henüz karşı tarafın değerlendirmesine açık bir durumdayken, beklentimiz AB’nin Rum Yönetimine bu önerilerimizi ciddiyetle ele alıp değerlendirmesini telkin etmesi yönündeydi. Bunu yapmayıp tam tersi olarak AB’nin Türkiye’ye karşı bazı yaptırım kararları alması sorunun çözümüne katkı koymayan, adil olmayan, kabul edilemez bir durumdur” ifadelerinde bulunuldu.

“ÇIKIŞ YOLU CEZALANDIRMAK DEĞİL…”

Yazılı açıklama, şöyle devam etti:

“AB’nin bu tutumu Doğu Akdeniz’deki gerginliği azaltmadığı gibi, Kıbrıs’taki çözüm çabalarına da hiçbir katkı koymamaktadır. Bölgemizdeki gerginliğin azaltılmasına ve tıkanıklıkların aşılmasına yönelik arayışlar için çıkış yolu, cezalandırmaktan değil diyaloğa dayalı hakkaniyetli bir işbirliğinden geçmektedir.”
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu