sağlık bilimleri

kstb

ted,london

16-12-2019 12:09 GÜNDEM

Kusios: İsrail araştırma gemisi ile Türk savaş gemileri arasında 'sıcak olay' gerçekleşmedi

Rum Sözcü Kusios, İsrail araştırma gemisi ile Türk savaş gemileri arasında “sıcak olay” gerçekleşmediğini iddia etti.

Kusios: İsrail araştırma gemisi ile Türk savaş gemileri arasında 'sıcak olay' gerçekleşmedi

Türk savaş gemilerinin yaklaşık 15 gün önce İsrail’e ait bir araştırma gemisini, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) araştırma yaptığı sırada taciz ettiği yönünde İsrail basınında çıkan haberler, dün Rum Hükümet Sözcüsü tarafından inkar edildi.

Fileleftheros gazetesi “Ankara Çemberi Daraltıyor -MEB’deki Kışkırtmalarla Baskıyı Sürekli Arttırıyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de gerçekleştirdiği eylemlerle gerginliği sürekli arttırma yönünde hareket ettiğini iddia etti.

Gazete, Türkiye’nin bu eylemleriyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ı ucu açık bir tartışmaya çekmek istediği iddiasında bulunarak AB ve uluslararası toplumun Yunanistan ile Güney Kıbrıs’a verdiği desteğin ise Türkiye’nin krizi daha da arttırmasına yol açtığını öne sürdü.

Haberde, İsrail basınında yer alan ve Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde araştırmada bulunan İsrail’e ait bir geminin Türk savaş gemileri tarafından bölgeden uzaklaştırıldığı iddialarında da yer verildi.

“Jerusalem Post” gazetesinin haberinde, İsrail Oşinografi Araştırma Enstitüsü’ne ait “Bat Galim” isimli araştırma gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde araştırma yaptığı sırada Türk savaş gemisi tarafından, bölgeden uzaklaşması yönünde uyarıldığının iddia edildiği yazan gazete, ardından geminin bölgeden uzaklaşmak zorunda kaldığını aktardı.

Gazete, Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios’un ise dün konuya ilişkin açıklamasında “sıcak olay” iddialarını yalanladığını belirtirken, İsrail basınında çıkan haberlerin “tamamen dayanaksız olmadıklarını ve bir olay yaşandığı” yorumunda bulundu.

Gazete, Kusios’un dün akşam Rum Radyo Televizyon Kurumu’na (RİK) yaptığı açıklamada “bölgede araştırma yapan geminin 18 Kasım’da Türk gemisince bölgeden uzaklaşması talebiyle karşılaştığını, gemi kaptanının olayı büyütmemek adına bölgeden uzaklaştığını” söylediğini belirtti.

Kusios açıklamasında, “bunun sıcak olay olmadığı” yorumunda da bulundu.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu