kstb

telsim

13-11-2022 12:45 SAĞLIK

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

 

 

Diş beyazlatma, bir gülümsemeyi geliştirmek için hızlı ve uygun fiyatlı bir yol sunan en popüler kozmetik diş hekimliği tedavilerinden biridir.

 

Hem erkekler hem de kadınlar tarafından evrensel olarak değer verilen beyazlatma tedavileri her bütçeye uygun olarak mevcuttur. İster bir dişçi ofisinde, profesyonel olarak uygulanan bir saatlik beyazlatma seansları, ister yerel eczanenizden satın alınan evde kullanım amaçlı beyazlatma kitleri olsun, çözümler bol miktarda bulunur.

 

Diş beyazlatma çözümünü tercih eden hemen hemen herkes, gülümsemesinin parlaklığında ve beyazlığında orta ila önemli düzeyde iyileşme görür. Bununla birlikte, renk bozulmasına kalıcı bir çözüm değildir ve uzun süreli bir etki için bakım gerektirir.

 

Ağartma teriminin yalnızca dişler doğal renginin ötesinde beyazlatılabildiği zaman kullanılmasına izin verilmektedir. Bu, kesinlikle, ağartıcı yani hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içeren ürünler için geçerlidir.

 

Beyazlatma terimi ise, kir ve kalıntıları temizleyerek bir dişin yüzey rengini eski haline getirmek anlamına gelir.

 

 

Teknik olarak konuşursak, dişleri temizlemek için kullanılan herhangi bir ürün (diş macunu gibi) beyazlatıcı olarak kabul edilir. Tabii ki, beyazlatma terimi ağartmadan daha iyi geliyor, bu yüzden daha sık kullanılıyor.

 

Zamanın kısıtlı olduğu ofis içi beyazlatma için ağartma tercihi, güçlü ve hızlı etkili hidrojen peroksittir. Diş beyazlatmada kullanıldığında, hidrojen peroksit konsantrasyonları yaklaşık yüzde dokuz ila yüzde 40 arasında değişir.

 

Buna karşılık, evde diş beyazlatma için tercih edilen ağartıcı, hidrojen peroksite dönüşen daha yavaş etkili karbamid peroksittir. Karbamid peroksit, hidrojen peroksitin gücünün yaklaşık üçte birine sahiptir. Bu, yüzde 15'lik bir karbamid peroksit çözeltisinin, yüzde beşlik bir hidrojen peroksit çözeltisinin kaba eşdeğeri olduğu anlamına gelir.

 

Diş Minesinin İncelenmesi

 

Çoğumuz, porselen benzeri emaye yüzeyleri sayesinde pırıl pırıl beyaz dişlere sahibiz. Mikroskobik kristal çubuklardan oluşan diş minesi, şekerin neden olduğu çiğneme, gıcırdama, travma ve asit saldırılarının etkilerinden dişleri korumak için tasarlanmıştır. Ancak yıllar geçtikçe mine aşınır, daha şeffaf hale gelir ve dişin ana maddesi olan dentinin sarı renginin görünmesine izin verir.

 

Rutin çiğneme sırasında dentin sağlam kalırken minede milyonlarca mikro çatlak meydana gelir. Bu çatlaklar ve kristalin mine çubukları arasındaki boşluklar yavaş yavaş lekeler ve kalıntılarla doluyor. Sonuç olarak, dişler sonunda donuk, cansız bir görünüm kazanır.

Diş beyazlatma, lekeleri ve kalıntıları gidererek mine çatlaklarını açıkta bırakır. Bazı çatlaklar tükürük tarafından hızla yeniden mineralize edilirken, diğerleri tekrar organik artıklarla doldurulur.

Dişte Renk Değişikliği

 

Dişlerle ilgili olarak iki boyama kategorisi vardır: dışsal ve içsel.

 

Dışsal lekeler, koyu renkli içeceklere, yiyeceklere ve tütüne maruz kalma ve rutin aşınma ve yıpranma sonucu diş yüzeyinde oluşan lekelerdir.

Yüzeysel dış lekeler küçüktür ve fırçalama ve profilaktik diş temizliği ile çıkarılabilir. İnatçı dış lekeler, diş beyazlatma gibi daha kapsamlı çabalarla çıkarılabilir. Kalıcı dış lekeler, erken müdahale edilmezse dentine nüfuz edebilir ve kökleşebilir.

 

İçsel lekeler dişlerin iç kısmında oluşan lekelerdir. İçsel lekeler travma, yaşlanma, diş oluşumu sırasında minerallere (tetrasiklin gibi) maruz kalma ve aşırı florür alımından kaynaklanır.

 

Geçmişte, intrinsik lekelerin ağartma ile düzeltilemeyecek kadar dirençli olduğu düşünülürdü. Günümüzde kozmetik diş hekimliği uzmanları, derinlere yerleşmiş içsel lekelerin bile, birkaç ay hatta bir yıl boyunca sürdürülen denetimli evde diş beyazlatma ile giderilebileceğine inanmaktadır. Her şey başarısız olursa, diş kaplamaları gibi içsel lekelenmeleri tedavi etmek için alternatif kozmetik çözümler vardır.

 

Diş Lekelenmesine Neden Olan Nedir?

 

Yaş: Diş rengi ile yaş arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yıllar geçtikçe aşınma, yıpranma ve leke birikimi sonucu dişler koyulaşır. Gençler muhtemelen beyazlatmadan hemen ve dramatik sonuçlar yaşayacaklardır.

 

Yirmili yaşlarda dişler sarı bir döküm göstermeye başladığından beyazlatma biraz daha çaba gerektirebilir.

Kırklı yaşlara gelindiğinde sarı, yerini kahverengiye bırakır ve daha fazla bakım gerekebilir. Ellili yıllarda dişler, çıkarılması zor (ama imkansız olmayan) bir dizi inatçı lekeyi içerir.

 

Başlangıç ​​rengi: Hepimiz, sarı-kahverengiden yeşilimsi-griye kadar değişen ve zamanla yoğunlaşan doğuştan gelen bir diş rengine sahibiz. Sarı-kahverengi, ağartmaya genellikle yeşil-griye göre daha duyarlıdır.

 

Yarı saydamlık ve incelik: Bunlar aynı zamanda yaşla birlikte daha belirgin hale gelen genetik özelliklerdir. Tüm dişler bir miktar yarı saydamlık gösterse de opak ve kalın olanların bir avantajı vardır.

Daha açık renkli görünürler, daha fazla ışıltı gösterirler ve ağartmaya duyarlıdırlar. Daha ince ve daha şeffaf olan dişler  özellikle ön dişler, beyazlatma için gerekli olan pigmentten daha azına sahiptir. Estetik diş hekimlerine göre şeffaflık, herhangi bir diş beyazlatma yöntemiyle düzeltilemeyecek tek durumdur.

 

Yeme alışkanlıkları: Kırmızı şarap, kahve, çay, kola, havuç, portakal ve diğer koyu renkli içecek ve yiyeceklerin alışılmış şekilde tüketilmesi, yıllar içinde önemli ölçüde lekelenmeye neden olur. Ayrıca turunçgiller ve sirke gibi asitli yiyecekler de mine erozyonuna katkıda bulunur. Sonuç olarak, yüzey daha şeffaf hale gelir ve daha çok sarı renkli dentin görünür hale gelir.

 

Sigara içme alışkanlıkları: Nikotin, diş yapısına yavaşça nüfuz eden ve içsel renk bozulmasına neden olan kahverengimsi tortular bırakır.

 

İlaçlar / kimyasallar: Diş oluşumu sırasında tetrasiklin kullanımı, çıkarılması çok zor olan koyu gri veya kahverengi şerit lekeleri oluşturur. Aşırı florür tüketimi, florozise (dişlerde soluk beyaz işaretlerin görülmesiyle belirgin renk değişikliği) ve buna bağlı beyaz benekli alanlara neden olur.

 

Gıcırdatma: Sıklıkla stresten kaynaklanan diş gıcırdatma (diş sıkma vb.) dişlerde mikro çatlaklara neden olabilir ve ısırma kenarlarının kararmasına neden olabilir.

 

Travma: Düşmeler ve diğer yaralanmalar, dişlerde büyük miktarda leke ve döküntü toplayan büyük çatlaklara neden olabilir.  
Etiketler :
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu