sağlık bilimleri

kstb

ted,london

01-09-2020 12:17 GÜNDEM

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

“ÜLKEMİZ ETRAFINDA BULUNAN ZENGİNLİKLERDEKİ HAK VE MENFAATLERİMİZİN KORUNMASI YÖNÜNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE İŞBİRLİĞİ VE KARARLI DURUŞUMUZ DEVAM EDECEK”

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI ULUÇAY, 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay,1 Eylül Dünya Barış Günü başta Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü yönünde kararlılığını her fırsatta sergilediğini, halka ve tüm dünya halklarına kutlu olmasını temenni etti. 
Uluçay, 1 Eylül Dünya barış günü nedeniyle yayımladığı mesajda adanın on yıllardır hasret kaldığı barışa en kısa sürede kavuşmasını dileyerek, özellikle Doğu Akdeniz’de artarak devam eden gerginliğin bir an önce son bulmasını temenni etti.  
“ASKERİ MANEVRALAR, KIBRIS’TA ÇÖZÜM ÇABALARINA ZARAR VERMEKTEDİR”
Bölgedeki gerginliğin sıcak çatışmaya dönüşmemesinin içerisinde bulunulan sürecin en acil konusu olduğuna işaret eden Uluçay, mesajında şu ifadelere yer verdi: 
“Başta Kıbrıs Rum tarafına ve aynI zamanda da Yunanistan’a sorumlulukla hareket etmeleri gerektiğini, bölgeye yabancı ülkelerin askeri unsurlarını davet etmelerinin sonucu hesaplanamayacak riskler barındırdığını hatırlatmak isterim. Avrupa Birliği ve üye ülkelerinin de bölgedeki gerginliğin azaltılmasını teminen hakkaniyetle ve tarafların birine tek taraflı olarak koşulsuz destek vermekten kaçınarak hareket etmelerinin en isabetli tutum olacağını vurgulamak isterim.  
Bu bağlamda, yabancı ülkelerin askeri unsurlarının artan sıklıkla Rum kesiminde çeşitli vesilelerle varlık göstermesi, diplomasi dışı yöntemlerin benimsenmiş olabileceği endişelerine zemin sağlamaktadır. Adadaki iki halk arasında güven ve işbirliğine her zamankinden fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde bu tür askeri manevralar yanlıştır ve Kıbrıs’ta çözüm çabalarına zarar vermektedir.  
Kıbrıs Türk halkını hiçe sayan ve gıyabımızda tüm Kıbrıs adası adına yapılan her türlü girişimi bir kez daha kınarken, ülkemiz etrafında bulunan zenginliklerdeki hak ve menfaatlerimizin korunması yönünde Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği ve kararlı duruşumuzun devam edeceğini belirtmek isterim.” 
Uluçay, Doğu Akdeniz’de tüm tarafların bir araya gelerek diyalog ve diplomasi yöntemiyle uzlaşı sağlanması yönünde adım atması, aynı zamanda Kıbrıs’ta her iki taraftın liderliklerinin de üzerlerine düşen sorumluluklarını yerine getirerek işbirliği için girişim yapmaları Doğu Akdeniz’in bir barış ve refah havzasına dönüşmesine yarar sağlayacağını vurguladı. 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu