kstb

telsim

11-05-2024 11:43 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Tatar: Mustafa Akıncı’nın esas tepki göstermesi gereken Rumlardır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın egemenlik tanınmadan görüşme yapmama siyasetinin sonucunda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek başına tüm ada adına AB üyesi olduğunu anımsatması ve bunun 'vilayetleşmeye' hizmet ettiğini söylemesinin ardından açıklama yaptı, Akıncı’nın esas Rumlara tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar: Mustafa Akıncı’nın esas tepki göstermesi gereken Rumlardır

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "2015-2020 yılları arasında KKTC’nin 4’üncü Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Mustafa Akıncı’nın, 'Son üç yıldır Türkiye ile birlikte izlenen siyasetin KKTC’nin, Türkiye’nin vilayeti olmasına hizmet ettiği' yolundaki iddiasını üzülerek, hayretler içinde okuduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, "Akıncı’nın iddialarının tam tersine, biz ve Türkiye, KKTC egemen bir devlet olarak idrak edilsin, statümüz Rum tarafı ile eşitlesin, dünyada hak ettiğimiz yeri alalım, ambargo ve izolasyonlardan kurtulalım diye mücadele ediyoruz" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC kimsenin eyaleti olmasın diye 2022 ile 2023 yıllarında BM Genel Kurulu toplantılarında KKTC’nin resmen tanınması çağrısında bulunduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, "Biz üç yıldır bunun için KKTC’nin egemen eşitliğinin kabul edilmesini, Rum devleti ile uluslararası statüsünün eşitlenmesini, iki devletli çözüm görüşmelerine zemin oluşması için ortaya koymuş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peki Rum yönetimi ve ona yardımcı olmak isteyenler ne yapıyor? Bizi egemenliğimizden vazgeçmeye, bir eyaletmişiz gibi gasp ettikleri, Rum devletine dönüştürdükleri sözde Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altına girmeye zorluyorlar.

Sayın Akıncı’nın esas tepki göstermesi gereken budur. Kendisinin de 2017 yılında 'bunlarla federasyon olmaz' diye suçladığı Rumlardır, biz değiliz."
Etiketler :
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu