kstb

ted,london

09-12-2017 15:45 DÜNYA

Yoğun telefon trafiği...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs'le ilgili olarak Kazakistan, Azerbaycan ve Lübnan cumhurbaşkanlarıyla görüştü. Erdoğan, daha sonra Fransız mevkidaşı Macron ile de telefon görüşmesi yaptı.

Yoğun telefon trafiği...
oar iç ddetay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'teki son  gelişmelerle alakalı olarak Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile telefonda görüştü.

 

 

Öğleden sonra da Erdoğan'ın Fransız mevkidaşı Macron ile de görüştüğü duyuruldu. Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un telefon görüşmesinde, bu konuda ortak çaba harcama ve yakın iş birliği içinde  olma konusunda da mutabık kaldı. İki lider kararın endişe verici olduğunu söyledi.

Sabah 3 ülkenin lideriyle görüşme

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan,  Kudüs'teki gelişmelerle alakalı bugün de telefon görüşmeleri yaptı.Erdoğan, bu sabah, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile  görüştü.

Görüşmelerde, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma  teşebbüsünün, Ortadoğu'daki barış sürecini olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslümanlar için de kutsal olan bu şehrin statüsünün  korunması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde, barış ve istikrarın yolunun 1967  sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin  devletinin vücut bulmasından geçtiğini belirtti.

Görüşmelerde, Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı  olarak 13 Aralık Çarşamba günü İstanbul'da düzenleyeceği Olağanüstü İslam  Zirvesi'nin ortak bir tavır sergilenmesi açısından da önemli olduğuna işaret  edildi.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu