thy

laü

12-04-2019 09:05 SPOR

Türk futbolu 'Sinyor'unu yitirdi...

Türk futbolunun ve Fenerbahçe'nin efsanevi ismi Can Bartu 83 yaşında hayatını kaybetti.

Türk futbolu 'Sinyor'unu yitirdi...
oar iç ddetay

Fenerbahçe resmi sitesinden yayımlanan taziye mesajında "Kulübümüzün tarihinde çok önemli bir yeri olan, adı Fenerbahçemiz ile özdeşleşmiş efsanemiz Can Bartu'yu kaybettik. Bu büyük kaybın derin acısını ve üzüntüsünü yaşıyoruz. Fenerbahçemizin ve Türk sporunun değerli ismi Can Bartu'ya Allah'tan rahmet; değerli ailesi, sevenleri ve tüm camiamıza başsağlığı dileriz." dendi.

Adı Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, Türk milli takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcuydu.

1970 yılında jübilesini yapan Bartu, spor yazarlığı ve yorumculuğu yapıyordu.

Can Bartu kimdir?

31 Ocak 1936'da İstanbul'da dünyaya gelen Can Bartu, spora Fenerbahçe Spor Kulübü'nde basketbol oynayarak başladı ve altı kez basketbol milli takım formasını giydi.

Ancak daha sonra Fikret Arıcan'ın da desteği ile Fenerbahçe'de futbol oynamaya başladı.

1955-1961 seneleri arasında Fenerbahçe'de futbol oynayan Bartu, 28 kez milli takım formasını giydi.

Bartu 1961'de, İtalya'nın Fiorentina takımına transfer oldu ve Fiorentina - Glasgow Rangers arasında oynanan final maçında forma giyerek Avrupa Kupaları'nda final maçı oynayan ilk Türk futbolcusu unvanını kazandı. İtalyan futbolseverler Can Bartu'ya "Sinyor Bartu" diye hitap ediyorlardı.

Bartu 1962'de Venezia, 1964'te de Lazio'da oynadı.

İtalya'da geçirdiği başarılı yılların ardından Bartu, 1967'de Türkiye'ye eski takımı Fenerbahçe'ye döndü.

Bartu, Sarı-Lacivertli forma altında 326 maç oynadı, 162 gol attı.

Üç yıl boyunca Fenerbahçe'de forma giyen Bartu, 1969'da Galatasaray'ın efsane ismi Metin Oktay'ın jübilesini yaptığı unutulmaz Galatasaray-Fenerbahçe maçına Galatasaray formasıyla çıkmış, Metin Oktay da kısa bir süre Fenerbahçe forması giymişti.

Bartu 6 Eylül 1970'de Fenerbahçe-Beşiktaş arasında oynanan maçla aktif futbol hayatına nokta koydu.

Dönemin spor yazarlarından İslam Çupi 1970 yılında Tercüman gazetesinde Bartu için kaleme aldığı yazıda şöyle demişti: "Futbol Can'a değil de Can futbola çok şey öğretti...Ve futbol Türkiye'de bir gün, topun insanlara kumanda ettiği terör sisteminden, insanların topa hükmettiği bir sanat haline dönüşürse, o zaman hep birlikte bağırınız: 'Bu ustalığı Türkiye'de ilk defa sahalarda Can tarif etmiş, Can şuurlandırmış, Can gezdirmişti'"

Fenerbahçe Spor Kulübü tarihine, basketbol ve futbolla beraber yazılan Bartu, Türk milli takımı formasını hem basketbol hem de futbol sporunda giyen ilk ve tek sporcuydu.

Bartu'nun unutulmaz başarılarından biri de aynı gün içinde Galatasaray'la oynanan basketbol maçında 28 sayı kaydedip, ardından Dolmabahçe'de de futbol maçına çıkıp ve bir gol atmış olmasıdır.

Bartu aktif futbolu bıraktıktan sonra spor gazetecisi ve futbol yorumcusu olarak spor hayatına devam etti.
DİĞER SPOR HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu