kstb

ted,london

19-12-2019 16:05 EĞİTİM

Taşkın: Antibiyotik, bakterilerle savaşan bir ilaçtır; virüslerle savaşmaz, onları yenemez

GAÜ akademisyeni Uzman Taşkın, antibiyotiklerin bakterilerle savaşan bir ilaç olduğunu, virüsleri yenemeyeceğini dile getirdi.

Taşkın: Antibiyotik, bakterilerle savaşan bir ilaçtır; virüslerle savaşmaz, onları yenemez
oar iç ddetay

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Hemşirelik Bölümü Öğretim Görevlisi Uzman Derya Taşkın katıldığı TV programında kış hastalıklarından korunma yöntemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kış dönemi ile beraber grip, nezle, soğuk algınlığı ve virüsler sonucunda meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortaya çıktığını belirten Taşkın açıklamalarının devamında; “Soğuk algınlığı yaklaşık ikiyüze yakın virüsün neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle hafif seyreder ama virüsler her yıl kendini yenilediği için vücudumuz direnç olarak da kendisini yeniliyor bu yüzdende soğuk algınlığı tekrardan ortaya çıkıyor. Soğuk havalarda üşüdüğümüz için vücut direncimiz düşer ve hastalıklara kapı açmış oluruz” dedi.

Soğuk algınlığının bulaşmasında ki en önemli etkenin birebir temas olduğunu belirten Taşkın ayrıca öksürme, hapşırma, tokalaşma, sarılma gibi eylemler ile hastalıklıların daha kolay bulaşabileceğini belirtti ve ellerin su ve sabun ile iyice yıkanmasının hastalıkların bulaşmasını önlemekte ki en önemli etken olduğunu ifade etti.

Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat çeken Derya Taşkın; “Antibiyotik kullanımında dünyada birinci sıradayız. Antibiyotik bakteriler için savaşan bir ilaçtır ve virüslerle savaşmaz, onları yenemez, onlara karşı bir etkisi yoktur. Maalesef halkımız bu konuda bilinçsiz durumda. Doktora gitmeden kendi başımıza antibiyotik kullanırsak başka hastalıklara da zemin hazırlamış oluruz” dedi.
DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu