sağlık bilimleri

kstb

ted,london

15-11-2019 09:00 DÜNYA

Stoltenberg: Türkiye değerli bir müttefikimiz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin NATO üyeliğine ilişkin 'değerli bir müttefikimiz' açıklaması yaptı.

Stoltenberg: Türkiye değerli bir müttefikimiz

Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

DEAŞ elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinden dolayı ABD'yi tebrik eden Stoltenberg, "Bu, uluslararası terörle mücadelede çok önemli bir kilometre taşı oldu" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamalarını üstü kapalı eleştriren Stoltenberg, "Gerçekte NATO uzun yıllardır olduğundan daha güçlü ve çevik" şeklindeki ifadeleri kulandı.

Suriye'nin kuzeyindeki krize yönelik siyasi bir çözüm gerektiğine ilişkin vurgu yapan Stoltenberg, "Türkiye'nin en çok terör saldırısına uğrayan ve 3,6 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan müttefikimiz olduğunu kabul etmemiz lazım. Evet Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığına dair birçok farklı fikir var ama aynı zamanda Türkiye, değerli bir müttefikimiz ve terörle mücadeledeki rolü önemli"değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkinde açıklamalarda bulunan Stoltenberg, "Türkiye ile ABD arasında patriotlar da dahil olmak üzere savunma sistemleri konusunda süren konuşmaları memnuniyetle karşılıyoruz" diye konuştu.

Öte yandan sosyal emdya hesabı twitter üzerinden Stoltenberg, Trump'la görüşmesinde NATO hükümet ve devlet başkanlarının aralık ayı başında Londra'da yapacağı toplantıya hazırlanma konusunu da ele aldıklarını belirtti.

Diğer taraftan twitter paylaşımda Oval Ofisteki görüşme esnasında çekilen bir fotoğrafa da yer veren Stoltenberg, "Başkan Trump'ın savunma harcamaları konusundaki mesajının gerçek bir etkisi oldu, Avrupa ve Kanada'dan 100 milyar dolar eklendi. Bu da NATO'yu daha güçlü kılıyor" ifadesine yer verdi.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu