thy

laü

04-12-2018 11:33 SAĞLIK

Mesane kanserinin 8 belirtisine dikkat!

Mesane tümörü, prostat kanserinden sonra ürolojik sistem içerisinde en sık rastlanan ve kötü huylu olan kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklerde, kadınlara oranla 3-4 kat daha fazla görülüyor ve sigara kullanımı hastalığın oluşumunu ortalama %50 oranında etkiliyor. Bazı iş kollarında kullanılan kimyasalların da, ortaya çıkmasında etkili olduğu hastalığın tedavisinde erken teşhis önemli rol oynuyor.

Mesane kanserinin 8 belirtisine dikkat!

Mesane tümörü riskinin erkeklerde daha fazla olduğunu belirten Memorial Dicle Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Zülfü Sertkaya, mesane tümörünün % 90’ının kötü huylu olduğunu söyledi. 

“Hastalık kadınlarda daha kötü seyirli olma eğilimindedir” diyen Dr. Sertkaya, sigaranın mesane kanserini tetiklediğine dikkat çekti:

“Mesane tümörünün görülme yaşı ortalama 50 olarak kabul edilse de Türkiye gibi sigara tüketiminin çok fazla olduğu ülkelerde, bu hastalık çok daha erken yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Yoğun sigara kullanımına bağlı olarak mesane kanseri günümüzde artık 20’li yaşlarda bile risk oluşturacak duruma gelmiştir.” 

BAZI İŞ KOLLARINDA ÇALIŞANLAR KONTROL ALTINDA OLMALI 

Boya, tekstil, kauçuk, deri ve kimya sektöründe çalışanlar, kuaför ve lastikçilerin mesane tümörü vakalarının %10-15’ini oluşturduğunu dile getiren Uzman, şunları söyledi: 

“Bu sanayi sektörlerinde kullanılan bazı kimyasallar, mesane tümörü oluşumuna neden olmaktadır. Bunların yanı sıra; radyasyon tedavileri, yanlış uygulanan diyetler, kronik idrar yolu enfeksiyonları ve “şistomiyaziz” adı verilen paraziter enfeksiyonlar mesane tümörü için risk faktörleri olarak sıralanabilir.

VÜCUTTAKİ DEĞİŞİKLİKLER ÖNEMSENMELİ

Mesane tümörü erken evrede bile belirti vererek, özellikle idrarda görülen kanla kendini gösteren bir hastalıktır. Ancak bu işaret, taş ve böbrek sorunları gibi pek çok hastalığın da göstergesi olabileceğinden, altta yatan nedenin iyi araştırılması gerekir. Mesane tümörünü haber veren en sık belirtiler şöyledir: 

İdrarda kan görülmesi (Hematüri). Kanama genellikle ağrısız olarak ortaya çıkar. 
İdrara çıkma alışkanlığının değişmesi.
Sırtın bir bölümünde ağrı.
İştah kaybı.
Nedensiz kilo kaybı.
Vücutta iltihaplanma… Bu durumdan en fazla mide ve bacaklar etkilenir.
Halsizlik ve yorgunluk hissi.
Kansızlık.

TEDAVİDE AMELİYAT ALTIN STANDART

Mesane kanserinin tanı ve tedavisinin ilk adımı, altın standart olarak kabul edilen cerrahidir. Başlangıçta, kapalı yolla yapılan mesane tümörünün çıkartılması (TUR ameliyatı) hem tanı ve evrelemeyi sağlar hem de tedavinin ilk basamağıdır. Daha sonra hastalığın evre ve derecelerine bağlı olarak ileri tedaviler planlanır. Kasa nüfuz etmemiş tümörlerde kapalı olarak tümör çıkartılması ve mesane içine verilecek ilaçlar en etkili tedavi yöntemidir. Tümör eğer kasa yayılmışsa, hastalığın ve hastanın durumuna göre “radikal sistektomi” adı verilen cerrahi yöntem etkili bir tedavi seçeneğidir.” 

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ VE DÜZENLİ TAKİP GEREKLİ

Sigara kullanılıyorsa tedavi sonrasında mutlaka bırakılması gerektiğine vurgu yapan Dr. Sertkaya, “Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme düzeni oluşturulmalı, riske yol açabilecek herhangi bir iş kolunda çalışan kişilerin de bu yaşam düzenini değiştirmesi gerekmektedir. Tedavi sonrası en az 5 yıl boyunca düzenli takip altında olmak yaşamsal önem taşımaktadır” dedi.
Etiketler :
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu