kstb

ted,london

01-10-2020 13:27 GÜNDEM

MECLİS’İN TÖRENSEL NİTELİKLİ OTURUMU TAMAMLANDI

ORTAK KARARLA GENEL KURUL ÇALIŞMALARINA 20 EKİM’E KADAR ARA VERİLDİ ARIKLI’NIN RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE KONUŞMALAR YAPILMADI MECLİS BAŞKANI ULUÇAY GEÇEN DÖNEM FAALİYET RAPORUNU OKUDU, CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ADAYLARINA BAŞARI DİLEDİ ULUÇAY, REFERANDUMUNA SUNULACAK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN KABULÜNÜN YARGI SİSTEMİ İÇİN ÖNEMİNİ VURGULADI

MECLİS’İN TÖRENSEL NİTELİKLİ OTURUMU TAMAMLANDI

 Törensel nitelikli toplantı ile yeni yasama yılı başlayan Meclis Genel Kurulu, tüm partilerin ortak önerisiyle çalışmalarına 20 Ekim’e kadar ara verme kararı aldı.

Toplantı Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’ın Meclis’in geçen dönem faaliyet raporunu okumasıyla başladı. Raporun ardından yaptığı kısa konuşmada Uluçay, sağlık başta olmak üzere ekonomi ve gereken diğer alanlarda gereken tedbirlerin alınabilmesi ve sıkıntıların aşılabilmesi için Cumhuriyet Meclisi’nin elbirliğiyle çalışıp üzerine düşen görevi yapması gerektiğini anımsattı. 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylara başarı dileyen Uluçay, eş zamanlı olarak referanduma sunulacak Anayasa değişikliğinin halk tarafından kabulünün ülkedeki yargı sisteminin daha verimli çalışması açısından önemli olduğunu kaydetti.

Uluçay, KKTC Cumhuriyet Meclis olarak Azerbaycan’ın haklı mücadelesinde yanlarında olduklarını da dile getirdi.

Pandemi nedeniyle Meclis çalışmaları bir süre sekteye uğrasa da, komitelerin Genel Kurul’dan Meclis tatilinde çalışma yetkisi alarak ivedilikle çalışılması gereken yasaları yoğun bir çalışmayla Genel Kurul’a sevk ettiğini anımsatan Uluçay, Genel Kurul çalışmalarının da bu süreçte olağan üstü birleşim formatıyla gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Uluçay bu sürece katkı sağlayan tüm vekillere ve Meclis çalışanlarına teşekkür etti.

Bugünkü toplantıda içtüzük gereği parti başkanlarına söz verildiğini ancak Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın sağlık sorunları nedeniyle parti başkanlarının konuşma yapmayacağını kaydeden Uluçay, Meclis’te temsil edilen tüm partilerin ortak önerisiyle Meclis’in çalışmalarına ara vermesine ilişkin kararı oya sundu.

Arıklı, semptomsuz geçirdiği koronavirüs nedeniyle halen karantina otelinde bulunuyor.

Meclis Genel Kurulu toplantılarına 20 Ekime kadar ara verilmesine, gelecek birleşimin 20 Ekim Salı yapılmasına ilişkin karar, oy birliğiyle kabul edildi.

Oylamanın ardından alınan karar uyarınca oturum kapatıldı.
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu