kstb

ted,london

07-12-2022 17:58 GÜNDEM

KKTC İnsan Hakları Derneği, John Locke Ödülünü Cumhurbaşkanı Tatar’a sunacak

KKTC İnsan Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, “John Locke Ödülü”nün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunulacağı bildirildi.

KKTC İnsan Hakları Derneği, John Locke Ödülünü Cumhurbaşkanı Tatar’a sunacak

 

KKTC İnsan Hakları Derneği Başkanı Hasan Y. Işık, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle aralık ayını Kıbrıs Türk halkının 1963 yılında yaşadığı insanlık trajedisi anısına ‘İnsan Hakları Ayı’ olarak ilan ettiğini belirterek, bu kapsamda Derneğin “John Locke Ödülü"nü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunacağını açıkladı.

Işık, konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak, Derneğin, 1948 yılında BM İnsan Hakları Bildirgesinin ilan edildiği 10 Aralık İnsan Hakları Günü vesilesiyle aralık ayını, “Kıbrıs Türk halkının 1963 yılında yaşadığı insanlık trajedisi anısına ‘İnsan Hakları Ayı’ olarak ilan ettiğini” ve ay boyunca bilgilendirme etkinlikleri yapacaklarını belirtti.

Derneğin, bu kapsamda, cuma günü Cumhurbaşkanı  Ersin Tatar ’ı ziyaret edeceğini belirten Işık, “İnsan haklarımızın korunmasında tek güvencemiz olan ‘devletimiz ve bağımsızlığımıza’ sahip çıkmasının önemini vurgulamak için John Locke ödülünü Cumhurbaşkanı Tatar’a sunacaktır” dedi.

Işık, açıklamasında devamla, “Derneğimiz, KKTC Anayasası ile güvence altına alınmış insan haklarımızı korumak ancak devletimize bizzat sahip çıkmakla mümkün olduğunu önemle vurgulamaktadır” dedi.
Etiketler :
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu