kstb

ted,london

26-08-2020 11:46 DÜNYA

İTALYA, RUS MUHALİF NAVALNIY'IN ZEHİRLENMİŞ OLMA İHTİMALİNDEN ENDİŞELİ

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlendiği yönündeki Alman hastanesinin ön raporundan derin endişe duyulduğunu bildirdi.

İTALYA, RUS MUHALİF NAVALNIY'IN ZEHİRLENMİŞ OLMA İHTİMALİNDEN ENDİŞELİ
oar iç ddetay

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "İtalya, Navalnıy'ın klinik durumuna yönelik Alman Charite Hastanesi uzmanlarının zehirlenmiş olabileceğini öne süren ilk sonuçlarından derin endişe duyduğunu belirtir. Bu çok ciddi duruma, halihazırda Avrupa Birliği'nin (AB) de talebi doğrultusunda hızlı bir biçimde ışık tutulması ihtiyacını kuvvetle destekliyoruz. Rus yetkililerin sorumluları adalete teslim etmesi için en kısa sürede bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatacağını umuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalnıy, uçuş esnasında kötüleştiği için uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalnıy'ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. Navalnıy, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla tedavi için Berlin'e getirilmişti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Rus makamlarının gecikmeden Navalnıy'ın zehirlenmesi hakkında bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatması gerektiğini açıklamıştı.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu