kstb

ted,london

11-12-2019 16:03 TÜRKİYE

İlker Başbuğ: Kıbrıs’ta coğrafi esasa dayalı federasyon düşüncesi öldü

Türkiye’nin Eski Genelkurmay Başkanlarından İlker Başbuğ, Kıbrıs'ta bu saatten sonra coğrafi esasa dayanan bir federasyon düşüncesinin öldüğünü savundu.

İlker Başbuğ: Kıbrıs’ta coğrafi esasa dayalı federasyon düşüncesi öldü

Türkiye’nin Eski Genelkurmay Başkanlarından emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasıyla ilgili, "Bu olumlu ve önemli bir adımdır. Bu anlaşmanın Türkiye'ye karşı yapılan bazı oyunları bozacağı gözüküyor" dedi.

Başbuğ, KKTC’de yaşayanların büyük bir kısmının anavatandan gittiğini kaydederek, "Onlar bizim kardeşlerimiz. Bu kardeşlerimizin savunulması, güvenliklerinin sağlanması bize düşen bir görevdir." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs'ta bu saatten sonra coğrafi esasa dayanan bir federasyon düşüncesinin öldüğüne inandığını anlatan Başbuğ, "Çünkü karşı tarafın, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın planları, düşünceleri belli. Onlar Kıbrıs Türklerini azınlık statüsüne dönüştürmek istiyorlar. Böyle tuzaklarla dolu olan bir çözüm yolunun kabul edilmesi bence facia olur, ikinci bir Girit faciasını yaşarız ki böyle bir şey söz konusu değil, buna kimse müsaade edemez." diye konuştu.
DİĞER TÜRKİYE HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu