kstb

ted,london

23-11-2017 11:52 DÜNYA

HÜKÜMETTE OLUMLU GELİŞMELER GÖRDÜM

HÜKÜMETTE OLUMLU GELİŞMELER GÖRDÜM
oar iç ddetay

 Lübnan Başbakanı Saad Hariri, istifasını erteleme kararındaki en önemli etkenin "hükümette olumlu gelişmeler görmesi" olduğunu belirtti.

İstifa kararını ertelediğini dün duyuran Lübnan Başbakanı Hariri, istişare görüşmeleri kapsamında Meclis Başkanı Nebih Berri ve Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan ile bir araya geldi.

Lübnan Meclis Başkanı Berri ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada Hariri, hükümette olumlu gelişmeler ve diyalog ortamı geliştiği için istifasını ertelediğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Avn'ın isteği üzerine istifamı erteledim. Avn'ın gösterdiği tüm desteğin ardından elimden gelen buydu." dedi.

Hariri, "Sonunda biz siyasetçiler Lübnan'ın iyiliği için çalışıyoruz. Lübnan'ın iyiliği, Lübnanlıların iyiliği anlamına gelir. Ancak Lübnan'ın kendisini bölgesel çatışmaların etkisinden ayrıştırması gerekiyor. Ülkenin çıkarı için çatışmalardan uzak durmalıyız. Lübnan önceliğimiz ve ülkenin çıkarı için çalışıyoruz." diye konuştu.

Müftü Deryan ile de Lübnan Müftülüğünde görüşen Hariri, açıklamasında "Tüm Arap kardeşlerimizle ilişkilerimizi canlandırmalıyız. Ayrışma politikası esas politikamız olmalı ve uygulanmalı." ifadelerini kullandı.

HARİRİ'NİN İSTİFA KARARINI ERTELEMESİ

Hariri, Cumhurbaşkanlığındaki bağımsızlık resepsiyonunda dün basına yaptığı açıklamada, "İstifa konusunu Cumhurbaşkanı Avn ile görüştüm. Avn, istifamı bekletmemi ve konuyla ilgili daha fazla istişarede bulunmamı istedi. Avn'ın bu isteğini kabul ettim. Bugün Lübnan'ın yaklaşan krizlere karşı herkesin göstereceği olağanüstü çabaya ihtiyacı var. Birlikteliği güçlendirmeli ve iç sorunlarımızı çözmeliyiz. Lübnan'ın çıkarlarını ilk sıraya koyacak tüm siyasi partilerle iş birliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum." diye konuşmuştu.

HARİRİ'NİN TEMASLARI, İSTİFA SÜRECİ VE LÜBNAN'A DÖNÜŞÜ

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, kurduğu hükümetin güvenoyu almasının üzerinden bir yıl geçmeden 4 Kasım'da, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da istifa ettiğini açıklamıştı. İstifa konuşmasında, "Hizbullah ve İran'ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını" söyleyen Hariri, "kendisine suikast düzenlenebileceği endişesi taşıdığını" dile getirmişti.

İstifasının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşen Hariri, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa'da da temaslarda bulundu. Hariri son olarak dün Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü, daha sonra Güney Kıbrıs’a geçti.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri'nin istifasının ardından yaptığı açıklamada, "Hariri'nin şu an bulunduğu şartlardan dolayı endişeliyiz. Kendisi Lübnan'a dönmeli ve istifa gerekçelerini açıklamalıdır. Bunu yapmadığı sürece istifası geçerli değildir." demişti.

Hariri, Riyad'dan katıldığı bir televizyon programında, "ülkesine yakında döneceğini ve istifasıyla ilgili anayasal gereklilikleri yerine getireceğini" bildirmiş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da iyi olduğunu ve kısa süre içinde ülkesine döneceğini duyurmuştu.

Saad Hariri, 17 günlük aradan sonra önceki gün Lübnan'a geldi. Dün sabah ise Hariri, hem bağımsızlık kutlamaları dolayısıyla düzenlenen törende hem de Cumhurbaşkanlığındaki resepsiyonda Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu