kstb

ted,london

11-11-2019 13:21 DÜNYA

Eski MI6 ajanı İstanbul'da ölü bulundu! BBC'den şok iddia

Gelen son dakika haberine göre, Suriye'de faaliyet gösteren Beyaz Miğferliler'in (White Helmets) kurucusu olduğu ifade edilen James Gustaf Edward Le Mesurier, Türkiye'de ölü bulundu. İngilizlerin haber kanalı BBC ise, yaşanan olay ile alakalı şok bir iddia ortaya attı.

Eski MI6 ajanı İstanbul'da ölü bulundu! BBC'den şok iddia

Gelen son dakika haberine göre, Beyaz Miğferliler'in (White Helmets) kurucusu olduğu ifade edilen James Gustaf Edward Le MesurierTürkiye'de ölü bulundu. Aynı zamanda eski bir MI6 ajanı olan ismin Beyoğlu'nda öldüğü belirtildi.

KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi Ali Paşa Medresesi Sokak'ta, Kılıç Ali Paşa Camisi'ne sabah namazı için gelen vatandaşlar, sokakta hareketsiz yatan bir kişiyi gördü. İhbar üzerine, olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, yerde yatan kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Üzerinden kimliğini belirlemeye yarayacak herhangi bir belge çıkmayan ceset, yapılan incelemelerin ardından Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Polis ekiplerince yapılan araştırmada, söz konusu cesedin eski İngiliz askeri istihbarat görevlisi James Gustaf Edward Le Mesurier'e ait olduğu belirlendi. 

"BALKONDAN DÜŞÜP ÖLDÜ" İDDİASI

Binanın güvenlik kameralarını inceleyen polis ekipleri, binaya yabancı kimsenin giriş çıkış yapmadığını da tespit etti. Düşmeye bağlı ölüm şüphesi üzerinde duran polis ekipleri, olayla ilgili çalışmasını çok yönlü sürdürüyor.

BBC: DEVLET ÖLDÜRMÜŞ OLABİLİR

İngilizlerin en önemli haber kanalı BBC'nin diplomasi editörü Mark Urban, eski bir arkadaşının James Le Mesurier'in kaldığı evi çok iyi bildiğini ve düşerek ölmesinin mümkün olmadığını yazdı. Urban mesajında, devletin öldürmüş olabileceğini söyledi.

BBC muhabiri mesajının devamında, son dönemlerde Rusya ve Esed rejiminin Beyaz Miğferliler hakkındaki haberlerine dikkat çekti. Mark Urban, James Le Mesurier'in MI6 ajanı olup olmadığını bilmediğini, kendisiyle daha önce hiç konuşmadığını ifade ederek, "Ancak olayda devletin bir parmağının olup olmadığını açıklamak, kapsamlı soruşturmayı yönetecek olan Türkiye'ye düşecek" dedi.

BEYAZ MİĞFERLİLERE SUÇLAMA

Suriye'de muhaliflerin ve Türkiye'nin kontrolündeki alanlarda sivil savunma faaliyeti gösterdiğini savunan Beyaz Miğferliler, Rusya, İran ve Şam rejimi tarafından dezenformasyon yaymakla suçlanıyor.
DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu