thy

ted,london

09-03-2020 07:34 SİYASET

Erhürman “Cumhurbaşkanlığı makamı aktif olmazsa sorunlarımızı dışarıya anlatamayız”

Erhürman “Cumhurbaşkanlığı makamı aktif olmazsa sorunlarımızı dışarıya anlatamayız”
oar iç ddetay

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Tufan Erhürman, İskele temasları kapsamında Mehmetçik, Kumyalı ve Yedikonuk köylerini ziyaret etti, Mersinlik ve Alaniçi’nde de Mart 9’u kapsamında düzenlenen pikniklere katıldı.

Ziyaretlerinde konuşan Erhürman, Kıbrıslı Türklerin maruz kaldığı ambargoları yıkmak için aktif bir dış politika sergilenmesi gerektiğini belirtti.

Bunu bir tek Cumhurbaşkanı’nın yapabileceğini ifade eden Erhürman, “Bu makamı aktif hale getiremezsek sorunlarımızı dış dünyaya aktaramayız” diye konuştu.

 

Erhürman sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Dış politikada temas kurabilip turizm ve yükseköğrenimdeki sorunlarımızı anlatabilecek olan bir tek Cumhurbaşkanıdır. Ekonomi dışında da sorunlarımız var. Hala sporcularımızın uluslararası müsabakalara katılması için önlerinde engeller var. Türkiye kökenli anne ile Kıbrıs kökenli bir babadan ya da tam tersi evliliklerden doğan çocuklarımızın AB pasaportu alması Güney Kıbrıs tarafından engelleniyor. Bu açık bir insan hakları ihlalidir ve yeterli çabayı gösterdiğimizde bu sorunun aşılacağından eminim.”
Tufan Erhürman, “16 sene önce biz irademizi ortaya koyduk. 3 sene önce de Crans Montana’da ile irademizi ortaya koyduk. Ama nedense halen bir izolasyon ya da ambargo devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı makamının Sarayönü’nde kalmaması gerekiyor. Brüksel, Londra, Cenevre, Strazburg’a gidecek Ankara’ya da gidecek. Bu sorunların aşılması için aralıksız çalışma yapacak. Eğer tanınmış bir devlet olsaydık başbakan ve bakanların bu işleri yurt dışında yapma şansı olsaydı anlayabilirdik ama bu şartlarda Cumhurbaşkanlığı makamı hareket etmezse dışarıda bizim derdimizi anlatmamız mümkün olmaz.” Diye ekledi.
Etiketler :
DİĞER SİYASET HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu