kstb

ted,london

09-07-2020 17:04 GÜNDEM

Dışişleri Bakanlığı: “Rum tarafına askeri eğitim desteği sağlamak gerginliği artırır”

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ABD'nin Rum Yönetimi ile askeri eğitim kararı almasının Doğu Akdeniz'de gerginliği artıracağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı: “Rum tarafına askeri eğitim desteği sağlamak gerginliği artırır”
oar iç ddetay

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin 2021 yılından itibaren Güney Kıbrıs’ı Uluslararası Askeri Talim ve Eğitim Programı’na (IMET) dahil etme kararına tepki gösterildi.

Söz konusu açıklamada, ilgili kararın bölgede gerginliği artıracağına vurgu yapılarak Güney Kıbrıs’ın her yıl artan silahlanma durumu eleştirildi.

Güney Kıbrıs’ın adanın sahibi edasıyla Doğu Akdeniz’de sürekli gerginlik yarattığı belirtilen açıklamada, kendi amaçları için başka ülkelerin de bu emellere alet edildiği ifade edildi.

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Uluslararası da dahil her platformda, tüm politikasını ve söylemini Türk düşmanlığı üzerine kuran, bu politika ve söylemi kendine ilke edinerek bu zeminde her yıl artan şekilde silahlanan GKRY’ye ABD’nin askeri alanda eğitim ve talim hizmeti sağlaması tarafımızca hayretle karşılanmaktadır.

Kıbrıslı Türklerin haklarını gasp ederek adanın sahibi edasıyla Doğu Akdeniz’de sürekli gerginlik yaratan, erişebildiği ülkeleri bu emellerine alet eden Kıbrıs Rum liderliğinin bölgesel barış ve istikrara katkı koymasını beklemek büyük bir hatadır.

Bilinmelidir ki, Düşmanca tavırlarını eğitim sisteminden dahi çıkartmayı reddeden bu zihniyete “askeri eğitim ve talim desteği” vermek, adadaki uzlaşı ihtimalini çok gerilere itmekle ve bölgedeki güven ve istikrarı tehlikeye atmakla eşdeğerdir.

ABD BU KARARIYLA ÇÖZÜM ÇABALARINDAN DESTEĞİNİ ÇEKME MESAJI VERMEKTEDİR

Hatırlanacağı üzere, ABD 1987 yılında Kıbrıs’a, adadaki çözüm çabalarını sekteye uğratmamak için, silah ambargosu uygulama kararı almış, ancak 2019 yılında bu kararını geri çekmişti. Kıbrıs Türk tarafı olarak o dönemde de vahim bir hata olarak nitelendirdiğimiz ABD’nin, bu adımını, talim ve eğitim desteği verilmesini yürürlüğe koyacağını açıklayarak ileriye götürmesi bir talihsizliktir. Kıbrıs Türk tarafı, ABD’nin bu açıklamasını, sözkonusu ülkenin Kıbrıs adasına ilişkin çözüm vizyon ve çabalarından desteğini çekmesi olarak değerlendirmektedir. Kıbrıs’taki iki eşit taraftan birine böylesine bir destek sağlamak, GKRY liderliğini sergilemiş olduğu düşmanca tavırlarını artırması yönünde daha da cesaretlendirecektir. Bunun Kıbrıs adasına veya bölgeye olumlu herhangi bir katkısı olamaz. Aksine, güvenlik ve istikrar açısından olumsuz etki yaratacağı aşikardır.

GÜVEN VE İSTİKRARA KATKININ YOLU İŞBİRLİĞİNDEN GEÇER

Kıbrıs adasının ve bölgenin ihtiyacı olan ne GKRY’nin daha da silahlandırılması ne de gerginlik yaratan Rum liderliğinin desteklenmesidir. ABD, adada ve bölgedeki güven ve istikrara katkıda bulunmak istiyorsa, Rum tarafını, Kıbrıs Türk tarafının barışçıl bir yaklaşımla iki tarafı ilgilendiren hemen her alanda yaptığı işbirliği çağrılarına olumlu yaklaşmasını teşvik etmelidir.”

 DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu