kstb

ted,london

10-12-2019 10:06 TEKNOLOJİ

Ay'a astronot götürecek roketin ana kısmı tamamlandı

NASA, gecikmelerden dolayı 2024 yılında gerçekleştireceği insanlı Ay görevi için üretilen roketin ana kısmının üretiminin tamamlandığını açıkladı. Roketin boyu 65 metre olacak.

Ay'a astronot götürecek roketin ana kısmı tamamlandı
oar iç ddetay

NASA, Ay'a insanlı görev düzenlemek için 65 metrelik bir roket olan Space Launch System'ın​ (SLS) çalışmalarını devam ettiriyor. 

Webtekno'nun aktardığına göre, 20 katlı bir bina boyundaki bu roket, aynı zamanda NASA’nın en güçlü roketi olacak ve roketin üst kısmında bulunan Orion mürettebat kapsülünün hızı, araçtan ayrılırken Mach 23’e çıkacak. Yani ses hızının 23 katı hıza erişebilecek.

Roketin geliştirme sürecindeki ilk uçuş tarihi olarak Kasım 2018 belirtilmişti. Gecikmeler yaşandı ve roketin maliyeti de 6.2 milyar dolardan 8 milyar dolara çıktı.

New Orleans’ta Michoud Montaj Fabrikası’nda dev aracın önünde konuşan NASA'nın başkanı Jim Bridenstine, “Çok önemli bir gün” olarak nitelendirdiği bu günde SLS roketinin ana aşamasının tamamlandığını söyledi.

Bridenstine, NASA’nın Artemis 3 görevini gerçekleştirerek ilk kadın ve bir sonraki adamı 2024’te Ay’ın güney kutbuna götürmek için önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Artemis 1 görevi muhtemelen Haziran 2020’de gerçekleştirilecek. Bu testte aracın içinde mürettebat bulunmayacak. NASA, Ay’ın güney kutbuna bölgedeki su buzunu incelemek için gidecek. Bölgede hem yaşam izleri aranacak hem de roket yakıtı için hidrojen ve oksijen ayrıştırılacak. NASA ayrıca 2030’larda da sık sık Ay'a yolculuk yapacak. 

NASA şimdiye kadar SLS, Orion ve Keşif Yer Sistemleri Programı için aşağı yukarı 34 milyar dolar harcadı. 2024 yılına kadar faturanın 50 milyar doları bulması bekleniyor.
DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu