thy

oray

03-07-2019 17:47 EKONOMİ

AMCAOĞLU:ADIMLARIMIZI SADECE BUGÜN İÇİN DEĞİL GELECEK İÇİNDE ATIYORUZ

KKTC Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu katıldığı bir TV programda önemli konular hakkında açıklamalarda bulundu..

AMCAOĞLU:ADIMLARIMIZI SADECE BUGÜN İÇİN DEĞİL GELECEK İÇİNDE ATIYORUZ
oar iç ddetay

Amcaoğlu ilk olarak gündemde öne çıkan konu olan hayat pahalılığı ödeneğinde ki kesinti ile ilgili açıklama yaptı ve şunları söyledi:

 

Bu olaya hangi açıdan baktığınız çok önemlidir. Yani birinin kaybına sebep olan bir fiil midir? Yoksa bir yanlıştan dönülmesi midir?

 

Bu yanlışın sonunda açık veren bir bütçenin 2020-21 ve 22 yıllarında ki yansımalarının çok daha büyük olacağını düşünmek midir, bunları ilk önce iyice bir değerlendirmek gerekmektedir. Neden bunları söylüyorum ben 23 yılını maliyede geçirmiş ve bu işin mutfağından gelen ve emek veren bir kişi olarak söylemek isterim ki maliyeyi çok iyi bilen ve içine sindiren birisiyim. Bakınız ben her zaman vurgulamışımdır ve meclis kürsüsünden de dile getirmişimdir yasalar nezdinde ve yasalardan aldığı güç ile kamuda çalışanlar ve bizler görevlerimizi ifa etmek durumundayız.

 

Her platformda üzerine basa basa bunları söyledim. Neden bunu söylüyorum çünkü hayat pahalılığını uygulama konusunda ki yasa  6 aylık gerçekleşen hayat pahalılığının eksiksiz ve tam olarak uygulanmasını öngörüyorsa ve siz bunu geçmiş hükümet döneminde olduğu gibi bizim bas bas bağırdığımız ve üzerinde yanlış yapıyorsunuz hatalı fiil gerçekleştiriyorsunuz yasa gücü kararname ile son 3 aylık gerçekleşecek hayat pahalılığını dondurmayın by pass etmeyin dememize rağmen atmış oldukları adım neticesinde sıkıntılar ortaya çıkmıştır...

 

 Amcaoğlu “Amacımız, yanlış uygulamayı ortadan kaldırmak. Hayatı pahalılaştırmak değil, ucuzlatmak” dedi.

 

Bakan Amcaoğlu, temmuz- aralık ayını kapsayan altı ay için gerçekleşmesi gereken hayat pahalılığı oranının %29.96 olması gerekirken, ödenen oranın  %31. 99 olduğunu ve ortaya %2.03 oranında fark çıktığını kaydetti. Amcaoğlu, şimdi yapılanın bu yanlış uygulamayı ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

 

Konunun,  kamuoyunda “kamu çalışanları ve emekli maaşlarında  hayat pahalılığı oranında yüzde 2 kesinti” olarak yansıtıldığını kaydeden Amcaoğlu, hayat pahalılığı ödeneği ile ilgili %2.03 oranında yapılan yanlış hesaplama ile  bütçede 80 milyon TL açık oluştuğunu belirtti.

 

Amcaoğlu  “18 bin 500 kamu çalışanı ve yaklaşık 15 bin devlet emeklisine 2’lik hayat pahalılığı ödeneğini verebilirsiniz. Ancak akabinde dönüp, ‘başka çaremiz yok’ diyerek tüm vergi ve harçlara yüzde 2 zam yaparsınız. Bundan sadece kamu çalışanı ve kamu emeklisi değil, özel sektör çalışanları da dahil tüm ülke insanı etkilenir.

 

Birim maliyet ve alım gücü zayıflar. Kamu tarafına fazla maaş enjekte ederek, arkasından da zamlayarak bütçenin sürdürülebilir ve devamlılığını sağlayamazsınız. Geçmiş hükümet bu yanlışı bile bile yaptı, kamu maliyesini de zarara uğrattı. Oysa bizim esas amacımız tüm halkın alım gücünü yukarıya çekmek. Hayatı pahalılaştırmak değil, ucuzlatmaktır.”

 

Amcaoğlu, fazla ücret politikaları ile hayatın ucuzlatılamayacağına dikkati çekti.

Amcaoğlu, geçmiş hükümetin yapmış olduğu en önemli hatalardan birinin de Fiyat İstikrar Fonu’ndaki akaryakıt ile alakalı fiyat düzenlemelerini ve fiyat politikalarını doğru şekillendirememesi olduğunu, bunun da devletin elde edeceği gelirin kaybına sebep olduğunu belirtti.

 

Geçmiş hükümet döneminde yapılan bir başka hatanın da elektrik konusunda olduğuna dikkati çeken Amcaoğlu, “Meclis kürsüsünde çok defa dile getirdim, geçen yıl astronomik döviz kurlarındaki gelişmelerden sonra %18’lik zam uygulaması yapılması gerekirdi yapılmadı, akabinde de Elektrik Kurumu yapması gereken indirimleri de yapamadı. Bu olaylar neticesinde Kıb-Tek’in finansal sıkıntıya girmesine sebebiyet verildi. Bu konuda popülist hareket geliştirildi” dedi.

 

Maliye Bakanı Amcaoğlu, mevcut hükümetin ‘akaryakıta zam yapmadı’ diye eleştirildiğini de hatırlatarak, bunu çok defa anlattıklarını, bu konuda akılcı ve iktisadi olarak hareket ettiklerini söyledi.

 

Amcaoğlu, “Bizim istediğimiz, hayatı zamlamadan, alım gücünü yukarılara çekmektir” diye konuştu.

Kamu maliyesinin sıkıntılarını bilerek görev devraldıklarını ifade eden Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, şimdi detayları daha iyi gördüklerini ve doğru politikalarla adımlar atılarak kamu maliyesini yeniden kendi ayakları üzerinde duran bir noktaya taşıyacaklarını kaydetti.

 

 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu