sağlık bilimleri

kstb

ted,london

20-06-2020 13:06 EĞİTİM

Alsancak Belediye Başkanı Tarih Önünde Büyük Bir Hata Yapmaktadır

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser'in düzenlediği basın toplantısında, Camelot Beach Club konusunda sarf ettiği “kaybettiğimizi geri alacağız” sözleri üzerine Camelot Beach Club’ta, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Alsancak Belediye Başkanı Tarih Önünde Büyük Bir Hata Yapmaktadır

Düzenlenen basın toplantısına GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, GAÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Haydar, GAÜ Rektör Yardımıcı Prof. Dr. Tülin Bodamyalı, GAÜ Genel Sekreteri Dr. Volkan Kadir Güngör, GAÜ Akamedik ve İdari kadrosu’nun yanında öğrenciler, sivil toplum örgütü temsilcileri, halk ve basın mensupları yoğun katılım gösterdi.

 

Akpınar, sözlerine; Girne Amerikan Üniversitesi’ne yönelik Alsancak Belediyesi’nin yasal olmayan ve haksız girişimlerini şiddetle kınıyoruz sözleri ile başladı.

 

Akpınar: ““Kira Sözleşmesi”, GKK Tarafından 11 Şubat 2020 Tarihinde Onaylandı”

Akpınar yaptığı açıklamalarda; “Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın (GKK) mülkiyeti ve hakları dahilinde bulunan, ihale yoluyla 20 yıl önce Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanan Güvenlik Kuvetleri Komutanlığı Alsancak Gazinosu ve Plajı “Kira Sözleşmesi”, GKK tarafından 11 Şubat 2020 tarihinde onaylanması sonrası, Başbakanlığında onayının alındığı önerge, Bakanlar Kuruluna getirilmesi için, 14 Şubat 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na iletilmiştir” dedi.

 

Akpınar: “Hali Hazırda Kiracılık Haklarımız Devam Etmektedir”

“14 Şubat 2020 tarihinden bugüne kadar, İçişleri Bakanı Sn. Ayşegül Baybars ilgili önergeyi, Bakanlar Kurulu’na onaylanması için getirmemiştir. Ancak hali hazırda kiracılık haklarımız da devam etmektedir. Alsancak Belediye Başkanı Sn. Fırat Ataser bu süreç içerisinde yoğun girişimlerde bulunarak, süreci ve GAÜ kiracılık haklarını manipüle ederek engellemeye çalışmaktadır. Özellikle COVID-19 sürecinde hiç bir destek almadan ayakta kalmaya çalışan işletmemizin işyeri izinlerini vermeyerek, Belediye memurları ile çalışanlarımızı ve işletmemizi taciz ederek faaliyete geçmesini engellemeye çalışmaktadır.

 

Akpınar: “Alsancak Belediye Başkanı Tarih Önünde Büyük Bir Hata Yapmaktadır”

Alsancak Belediye Başkanı tarihi gerçekliği de manipüle ederek; halkımızı ve geleceğimiz olan gençlerimizi, Değerli Basın temsilcilerimizin aktarım gücü ile yanlış bilgilendirmek suretiyle, tarih önünde büyük bir hata yapmaktadır.

 

1974 öncesi “Sözde” Karavas Belediyesi’ne ait olan yer, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti sonrası Yunan Zırhlı Tugayı’nın yerleşkesiydi. Manastır ve Dışarıda gördüğünüz Kilise “Karargah”, Camelot Plaj bölgesi ise Kıbrıs’ın en güçlü ve korunaklı Betonarme uçaksavar mevzisini barındırıyordu. Halen bu mevzi yerinde duruyor.

 

Akpınar: “Bu alan Bizden Önce, Kesinlikle Plaj ve/veya Benzeri Amaçlarla Kullanılmamıştır”

GKK’nın bir dönem balıkçılarımıza kontrollü kullanım ile vermiş olduğu alan, 1992 yılında emniyet sebebiyle balıkçılarımıza ayrı bir yer gösterilerek kapatılmıştır. Bu alan bizden önce kesinlikle Plaj ve/veya benzeri amaçlarla kullanılmamıştır. Güv.K.K.’lığı tarafından ihale ile özel işletmelere kiralanmaya başlamıştır. GAÜ katılmış olduğu ihale sonucunda, GKK döneminde, “Askeri Gazino” ve “Lahmacun Fırını” olan alana, ciddi bir yatırım süreci başlatmış; 5000 kişinin aynı anda ağırlanabileceği, “Üniversite Eğitim ve Araştırma” alanları ile birlikte; Plaj, Club alanı, Cafe, Plaj Restorant, Teras Restorant ve Turizm Okuluna demo derslik alanı oluşturmuştur. Bu alan ayrıca, Su Sporları ve Denizcilik Yüksekokulu eğitimi için de kullanılmaktadır.

 

Akpınar: “GAÜ, Bulunduğumuz Bölgenin Tarihini; yani “Kitabını yazmıştır”.”

Kiracı olarak hizmette kalacağımızı bilerek yaptığımız; ülkemize katma değer sağlayan tesisin ilk yatırımı 2 Milyon Euro olarak görülse de, halkımızın “Aile Plajı” olarak kullanımı ve KKTC Turizm alanı için sürekli geliştirilmiştir. Kurumsal hafızamızı taşıyan GAÜ Yöneticileri ve Akademisyenlerimizin çok ciddi bilimsel yatırımları, yine burada geliştirilmiştir. Akdeniz Sualtı Araştırma Merkezimizin eğitim ve araştırma faaliyetleri için de burası çalışma alanımızdır. GAÜ, bulunduğumuz bölgenin tarihini; yani “Kitabını yazmıştır”. Biz konuşmuyoruz!! Yapıyoruz!! Hayat veriyoruz!! Ülkemiz; Devletimiz için çalışıyoruz.

 

Tüm bu süreçlerde adım adım içerisinde olan biri olarak yapılan bu haksızlığı bu manipulatif yaklaşımı, bu cehalet dolu davranışı kabul etmiyorum. GKK’ya ait olan bir yerin “Karavaz Belediyesi”ne ait olduğunu, GKK’yı işgalci bizide o işgalin içinde olduğumuzu söyleyebilecek kadar cahilce bir davranış sergilendi.

 

Akpınar: “Tatar ve Özersay’ı Göreve Çağırıyorum”

Alsancak Belediye Başkanı, siyasi irade ve gücü ile yasal olmayan koşullar oluşturmaya çalışarak, GKK’nın izniyle var etmiş olduğumuz bu tesisi gasp etme peşindedir. Halkımıza neredeyse “işgalciymiş” bilgisini yayarak hak talep etmektedir. Akıl tutulması yaşamaktadır. Bu sürece seyirci kalan ve çalışanları ile mağdur edilen Üniversitemizin girişimlerine yaklaşık 5 aydır seyirci kalınmaktadır. Zor bir dönemden geçiyoruz; farkındayım. Ancak artık yeter diyoruz ve Sn. Başbakanımız Ersin Tatar’ı ve Sn. Başbakan Yardımcımız Kudret Özersay’ı göreve çağırıyorum.

 

Akpınar: “Bu düğümün açılması için, İçişleri Bakanı’nın önergeyi Bakanlar Kuruluna götürmesi gerekmektedir”

Ortaya çıkan sonuç İçişleri Bakanlığı ve Alsancak Belediyesi’nin, GAÜ’ye karşı taraf olduklarıdır. Bu düğümün açılması için İçişleri Bakanı’nın önergeyi Bakanlar Kuruluna götürmesi gerekmektedir. İçişleri Bakanı önergeyi götürmediği sürece GAÜ’nün sonrası ile ilgili sürdüreceği ayrı bir hukuk süreci olacaktır. Bu hukuk süreci idari bir süreç olarak Yüksek İdare Mahkemesine taşınacak bir süreç olacaktır. Çünkü işin içersinde hükümetimiz, vatandaşımız, bir yerel yönetimimiz var.

 

Akpınar: “Gönül İsterdi Alsancak Belediye Başkanı GAÜ’ye Teşekkür Etsin”

Gönül isterdi Alsancak Belediye Başkanı, 20 bine yakın öğrencisiyle; bölge esnafına, ev sahiplerine, ticari ve sosyal hayatına katkı koyan GAÜ’ye teşekkür etsin. Ancak görüyoruz ki, bu tesisi gasp etme çabasındadır. Bu durumun takdirini; GAÜ komşularına ve bölge halkına bırakıyoruz.

 

Tüm bu süreçlerde adım adım içerisinde olan biri olarak yapılan bu haksızlığı; bu manipulatif yaklaşımı, bu cehalet dolu davranışı kesinlikle kabul etmiyorum. GKK’ya ait olan bir yerin “Karavaz Belediyesi”ne ait olduğunu, GKK’yı işgalci; bizide o işgalin içinde olduğumuzu söyleyebilecek kadar cahilce bir davranış sergilendi. Bu süreçte hakkımızı almak için gerekirse kendimi siper edeceğime emin olabilirsiniz.
DİĞER EĞİTİM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu