thy

laü

03-12-2018 15:30 SAĞLIK

Akşamdan Kalma Bedeninizi Yeniden Oyuna Sokacak 19 Yöntem

Akşamdan Kalma Bedeninizi Yeniden Oyuna Sokacak 19 Yöntem

Hazır yeni yıla çok kısa bir süre kalmışken ve planlar yapılmaya başlanmışken, sizi kendinizden bile önce düşünerek, yorgun ve bitkin bir 1 Ocak geçirmemeniz için size faydalı olabilecek 19 şey bulduk. Yılbaşında eğleneceklere şimdiden iyi eğlenceler diliyor ve bu eğlencelerinin daha sonra bir ızdıraba dönüşmemesi için onları bu içeriği okumaya davet ediyoruz! İyi okumalar!

 

1. Ilık bir duş alın


Uzun bir geceden sonra, uyanınca yapmanız gereken ilk şey ılık bir duş almak. Duşunuzu alırken su soğuk olursa sizin için daha iyi bile olur, ama dayanamıyorsanız ılık su da yeterli. Fakat lütfen sıcak su ile yıkanmayın, bunun size pek bir faydası olmayacaktır. Bu duş sayesinde üzerinizdeki alkol kokusu gider ve kaslarınız gevşeyerek rahatlar.

 

 

2. Bol su için


Duştan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi de bol bol su içmek. Canınız bir şeyler içmek istemese dahi kendinizi zorlayarak içmek aslında alkolün etkisini üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü alkolün en büyük yan etkilerinden birisi de vücutta dehidrasyona yol açmasıdır.

3. Maden suyu için


Maalesef ki bilinenin aksine, akşamdan kalmaysanız “ayılmak” için kahve içmemeniz gerekiyor. Çünkü kahve de tıpkı alkol gibi vücudu dehidre ediyor. Hali hazırda zaten vücudunuz dehidre olduğu için de aslında kahve içmenin size yararından çok zararı var. Fakat korkmayın, kahveden alacağınız kafeini maden suyu veya soda içerek alabilir ve ayılmanızı hızlandırabilirsiniz.

4. Şekerli gazoz için


Kısacası gazlı içecekler içerek de akşamdan kalmalıktan kurtulabilirsiniz. Yapılan bir araştırmaya göre bu tarz içecekler vücudunuzun alkolü işleme hızını arttırdığı için akşamdan kalma süresince çok fazla işe yararlar.

 

 

5. Zencefilli nane çayı için


Yine yapılan baika bir araştırmaya göre zencefilin midemizi yatıştırma etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu yüzden zencefilli bir nane çayı içerek hem mideninizin rahatlamasına yardımcı olabilir hem de detoksifikasyon etkisinden yararlanarak karaciğerinizi bir nebze de olsa arındırabilirsiniz.

6. Şalgam veya turşu suyu için


Uykunuzu alamamış veya ayılamamış hissediyorsanız şalgam veya turşu suyu içmeyi deneyebilirsiniz.

7. Ayran için


Tıpkı zencefilli nane çayı gibi ayran da midenizin yatışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuzdaki su açığını da kapatmanıza yardımcı olur.

8. Biberiye çayı için


Eğer alerjiniz yoksa sayacağımız bitki çaylarını her saatte bir bardak içerek alkolün vücudunuzdaki etkisin azaltabilirsiniz. Biberiye çayı hem baş ağrınızın azalmasına hem de karaciğerinizin zehirli maddelerden arınmasına yardımcı olur.

 

 

9. Deve dikeni ya da karahindiba çayı için


Bu iki çay karaciğerinizi ve kanınızı zehirli maddelerden arındırmakta oldukça etkilidir.

10. Papatya çayı için


Midenizdeki ve bağırsalarınızdaki tahrişi gidermek için papatya çayına kesinlikle bir şans verin.

11. Hiç bir şey fayda etmiyorsa, ağrı kesici için


Baş ağrınız hiç bir şekilde geçmiyorsa, hatta başınıza bela oluyorsa bir tane ağrı kesici için. Ağrı kesicinizi sodanız ile birlikte de içebilirsiniz.

12. Takviye ürünler kullanın


Vitamin, mineral ve aminoasit içeren ve metabolizmanızı destekleyen ürünler kullanarak alkolün etkilerini azaltabilir ve gününüzün geri kalanına daha zinde devam edebilirsiniz.

 

 

13. Çay kompresi yapın


Alkol sizi fiziksel olarak da etkileyerek kas ağrılarına sebep olur. Sırtı üstü uzanarak vücudunuzu dinlendirin. İki adet poşet çayı ılık suyla nemlendirin ve gözlerinizin üzerine koyun. Böylece gözlerinizdeki yorgunluğu ve şişliği gidermiş olursunuz.

14. Eğer bulabiliyorsanız kudzu kökü veya bitkisi tüketin


Kudzu bitkisi özellikle Çin tıbbında çokça kullanılan bir bitkidir. Zaten alkolle mücadele eden bireylerin çokça tükettiği bu bitki, akşamdan kalmalığın etkilerini azaltır.

15. Muz ve tuzlu kraker yiyin


Alkol kullanmak vücudunuzdan yalnızca suyu ve vitaminleri götürmez. Bu yüzden gün içerisinde potasyum açısından zengin besinleri tüketmek vücudunuzun kendisini toparlamasını hızlandırır. Bu garip bir kombinasyon olsa da potasyum açısından zengin bir kombinasyon olduğu için size kendinizi daha iyi hissettirir.

16. Bal yiyin


İster ballı muzlu süt için, isterseniz de kahvaltıda bir dilim kızarmış ekmek üzerine bal dökerek yiyin. Böylece vücudunuzda ortaya çıkan şeker açığını doğal bir şeker alarak kapatabilirsiniz.

 

 

17. Kuşkonmaz yiyin


Kuşkonmaz içerisindeki zengin aminoasitler ve mineraller sayesinde vücudunuzun eski direncini kazanmasına yardımcı olabilir.

18. Çikolata yiyin

 

DARK CHOCOLATE


Bol bol kakao içerdiği için damarların genişlemesine yardımcı olacağından, çikolata tüketmek çoğunuz için belki de akşamdan kalmalığı geçirmenin en güzel yolu olabilir!

 

19. Lahana yiyin


Çiğ lahana karaciğeri zehirli maddelerden arındırdığı gibi, sindirim sisteminizi de düzenler ve alkolün mide ve bağırsaklar üzerindeki olumsuz etkisiyle mücadele eder.
Etiketler :
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu