thy

oray

11-07-2019 15:30 GÜNDEM

Ada, mobil olarak birleşti: Ücretlendirme nasıl olacak?

Ada mobil açıdan birleşti. Halkın kafasındaki soru, 'ücretlendirme nasıl olacak'a döndü. KTTO eski Başkanı Çerkez, fiyatlandırmadaki detayları aktardı, KKTCELL ise iletişim ücretlerini açıkladı.

Ada, mobil olarak birleşti: Ücretlendirme nasıl olacak?
oar iç ddetay

Uzun süredir çalışmalarına devam edilen ve adanın her iki tarafındaki mobil operatörlerin birleştirilmesini ve cep telefonlarının ada genelinde çekmesini öngören çalışmalar sonlandı. Bugün Kıbrıslı Türk ve Rum liderler saat 12.45’te birbirilerini arayarak, ilk ALO’yu dedi, en kısa sürede görüşme kararı yinelendi.

Uygulamanın hayat bulması, “ne kadara konuşacağız” ve “internet de çekecek mi” gibi soruları da beraberinde getirdi.

“DAKİKA ÜCRETİ 4 İLE 4 BUÇUK TL ARASINDA OLACAK”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) eski Başkanı Günay Çerkez, fiyatların olabildiğince yakın olması için çaba harcandığını kaydetti. Çerkez, “Tam net olmamakla beraber, görüşme ücretleri dakikada 4 ile 4 buçuk TL arasında oldu” dedi.

KKTC’deki operatörlerin ciddi dezavantajları olduğuna dikkat çeken Çerkez, “Bizim tarafta, KDV dahil yüzde 60 vergi var. Bunların yüzde 15’ini hazine payı, yüzde 35’ini de özel iletişim vergileri kapsıyor. Güney’de bunlar yok. Orada bir tek yüzde 10’luk KDV var. Bizdeki KDV oranı ise yüzde 20” şeklinde konuştu.  

Bu durumun KKTC’nin kaderi olduğunu söyleyen Çerkez, “Tüm altyapı hizmetleri ana gelir kaynağı olarak kullanılıyor” dedi.

“İNTERNET ŞİMDİLİK YOK, ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Her iki taraftaki operatörlerin ilk etapta bazı denemeler yapacağını, ne derece trafik olacağını belirleyeceğini ardından da paket çalışmalarına başlayacağını belirten Çerkez, “Data konusunda bir gelişme yok. İnternet şimdilik yok.  O konuda çalışmalar devam ediyor. Birkaç hafta sonra açılması bekleniyor. Zaten denendi ve çalıştığı tespit edildi. İnternet konusunda bir veya iki haftaya ihtiyaç var” ifadelerinde bulundu.

KKTCELL FİYATLARI AÇIKLADI

Öte yandan KKTCELL, Kuzey ile Güney arasındaki dakikalık iletişim fiyatlandırmasını, resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. 
Etiketler :
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
cmr
Çok Okunan Haberler
Puan Durumu